Pianka poliuretanowa

System dachowy

Ten rodzaj pianki poliuretanowej najczęściej stosuje się w takich miejscach jak:

  • stropodachy od zewnątrz
  • izolacje posadzkowe
  • warstwy izolacyjne ogrzewania podłogowego

Grubość naniesionej warstwy będzie decydować o jej funkcji.

  • Warstwa pianki o minimalnej grubości 3,5-4 cm będzie tylko hydroizolacją, ponieważ jest zbyt cienka, aby izolować termicznie.
  • Warstwa pianki o grubości co najmniej 5-6 cm będzie pełnić funkcję zarówno termo i hydroizolacji.

Proporcjonalnie więc, do wzrostu grubości warstwy natryskiwanej piany, będziemy otrzymywać coraz lepsze parametry termo izolacyjne przy zachowaniu funkcji hydroizolacyjności.

Przystępując do natrysku pianki poliuretanowej na stropodachy nie ma konieczności usuwania starego poszycia, ze względu na bardzo dobrą przyczepność pianki poliuretanowej do podłoża. W niektórych sytuacjach można także wyeliminować obróbki blacharskie. Wytrzymałość na ściskanie umożliwia swobodne chodzenie po powierzchni bez ryzyka uszkodzenia warstwy pianki. W przypadku natrysku pianki na powierzchnię narażoną na działanie promieni UV należy ją dodatkowo zabezpieczyć nanosząc warstwę odpowiedniego lakieru ochronnego. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie natryskowych elastomerów poliuretanowych.

Aplikacja systemu dachowego złożonego z warstwy pianki, zabezpieczonej powłoką ochronną, jest jedną z najskuteczniejszych metod hydroizolacji dachów płaskich.